Święto Stado 2018

utworzone przez | 24.04.2018 | Wydarzenia | 0 komentarzy

Organizatorzy

}

Data/godzina

Od 25 maja o 9:00 do 27 maja o 14:00

Lokalizacja

Grodzisko Owidz
ul. Rycerska 1, 83-211 Owidz

Już za pięć tygodni po raz kolejny będziemy mogli uczestniczyć we wspaniałym rodzimowierczym święcie Stado. Jest to jedna z niewielu możliwości spotkania się przedstawicielami większości grup rodzimowierczych z całej Polski.

Jeśli masz zamiar wybrać się na Święto Stado, pamiętaj, że musisz wcześniej dokonać zgłoszenia udziału i uiścić odpowiednią opłatę. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 18 maja 2018 r., godz. 18:00. Szczegóły znajdują się na stronie Święto Stado.

W trzecią pełnię po równonocy wiosennej, ostatnią pełnię wiosny, świat wokół nas zazieleni się, rozkwitnie, zabrzmi śpiewem. Wówczas to w owidzkim grodzie, mogącym posłużyć Ci za wehikuł czasu do X wieku, wkroczy w nasze grono orszak panien z mieczami. Oto przybywają Lela i Łado.

 

Cóż za dziw? – spytasz. Nie ma czego się bać ani dziwić. Wszak to obrzęd naszych przodków. Chodź, spójrz, przejdź przez zieloną bramę z szarej codzienności do przestrzeni świętej, w boski czas. Zobacz, jak siłą ludzkich rąk wzniecamy żywy ogień. Chwyć za przyjazną dłoń w wirze korowodu. Czy to teatr, zabawa? Skądże, jesteśmy poważni jak sędziwy Dąb Bartek. Podczas Stada masz okazję zyskać też sporo wiedzy wykładowej i warsztatowej. Co potem? Podczas święta życia i odrodzenia, kości nie mogą zastygnąć – oto podnosi się gwar igrzysk, zaczynają się popisy siły i zręczności. Wieczorem siądź przy ogniu, zanurz się w opowieściach i pieśniach o czasach przodków i Starych Bogów. Chcesz dowiedzieć się, w jakie jeszcze doświadczenia obfituje ten jeden w roku czas Stada?

 

Zapraszamy do Grodziska Owidz – niezależnie, czy chcesz uczestniczyć z pełnym zaangażowaniem, czy jedynie przyglądać się z boku, wachlując się liściem paproci.

Sława!

Planuję wybrać się na to wydarzenie i jeśli mi się uda, na pewno przygotuję dla was wyczerpującą relację.

Wesprzyj nas

Dzięki Tobie możemy się rozwijać!